Příběh o klukovi z vesnice s odvahou následovat srdce. Pavel Kacerle

 • 19.04.2017 15:04

 • Petr Grenar

 • Příběh kluka z Vejprnic, z malé vesnice u Plzně.

  Příběh o klukovi z traktoru s odvahou následovat srdce.

   

   

  Jak bez maturity, bez protekce, bez kontaktů a konexí, bez zkušeností, bez znalosti angličtiny prožít americký sen?

   

  Náš příběh začíná jedním velkým snem. Je to příběh o štěstí nebo o tvrdé práci? Co myslíte?

   

  Pavlovy začátky ve čtyřech odstavcích…

   

  Představte si, že si do školy píšete omluvenky sami, protože je lepší trávit čas čímkoliv jiným, než tím, co vás absolutně nezajímá. Nemůžete ale čekat, že to půjde věčně, a tak vám po několika neomluvených hodinách hrozí vyhození. Život se láme... a v tom se zčista jasna objeví inspirace, myšlenka, nápad, sen, vize a plán.

  Přicházíte domů s úsměvem, protože máte své eso v rukávu a předstupujete před rodiče s jasnou vizí – budu jednou dělat ty největší a nejznámější filmy pro Hollywood, takže opustím nedokončenou střední školu a příštích několik let budu sedět doma a “čučet” do obrazovky a tvořit.

  Po tomto “antré “ následovalo obrovské ticho, které bylo rozbito vysvětlováním, že za barákem na malé vesnici, ve které bydlíte, stojí pouze les a rozhodně tam nikde ani jeden z rodičů nezahlédl nápis Hollywood. Že pokud opustíte školu, tak se budete muset začít živit sami.

  Pavel Kacerle skutečně nedodělal a opustil střední průmyslovou školu. Musel se sám uživit. Dělal dělnické až nádenické práce, sekal do omítky, jezdil na traktoru, stavěl a bořil stěny. Při této práci měl však čas myslet na to, po čem skutečně touží. Jeho snem bylo dělat filmy. Jeho prvním menším, avšak šíleným snem, bylo vystudovat školu Digital Film Academy v New Yorku. Přesvědčil svého kamaráda, který již v té době vydělával, aby mu půjčil peníze. Kamarád, který ani nevěděl proč, jednoho dne přišel a donesl mu 10 000 dolarů.

   

  Konto = splašených 10 000 dolarů, od kamaráda, který si půjčil v bance.

  Poslední den v České republice = šílený nápad, nadšený Pavel, skeptičtí rodiče.

  První den v New Yorku = nervozní Pavel, těžké začátky, nulová znalost angličtiny.

  Věřte, nevěřte. Sečteno, podtrženo. Začátek cesty za snem.

   

   

  I přes všechny překážky a předsudky se dostal do USA. Do země, kde je Hollywood. To byl jeho sen. Objevil se v NY na vysněné a tvrdě vybojované škole. Věřte, tvrdě vybojovaný byl i ten titul. Nicméně školu nakonec úspěšně dokončil a vrátil se zpět do České Republiky.

   

  Zaměstnali ho v reklamní agentuře. Ale netěšilo ho to. Toužil po světě nekonečných vizuálních možností. Toužil dělat filmy. Toužil po Hollywoodu.


  Chtěl pracovat na projektech epických rozměrů. Pracovat ve světě, kde nic není nemožné, kde rozpočet nelimituje vaši práci a kde pouze lidská fantazie určuje hranice.

   

   

  Aby mohl dělat to, co miluje, si musel vybojovat školu, sebrat se a jet bez znalosti angličtiny do New Yorku, strávit dny a noci doháněním učiva. Připravit se na závěrečné zkoušky. Zadlužit se, tvrdě narazit, udělat jeden krok zpět a dva dopředu, vlastníma rukama přestavět rodinný sklep na studio, dny a noci strávit prací ve studiu, pixel po pixelu skládat své demo snímky, učit se s novými softwary, zpracovat prezentaci, panicky rozesílat maily do světa, smířit se s nekonečným čekáním. Riskoval, vystoupil ze své komfortní zóny, sahal na své životní limity, udělal mnoho chyb a sliboval zkušenosti, které neměl.

   

  Přes tohle všechno se mu jeho sen splnil. Dokázal, že touha něco dělat, tvrdá práce a schopnost nevzdávat se - jsou víc, než ostatní vstupní předpoklady.  

  Do jeho kariéry se počítá práce na těchto filmech:

  John Carter: Mezi dvěma světy

  Total Recall

  Iron Man 3

  AVENGERS: Age of Ultron

  Thor: Temný svět

  Capitan America

  Jupiter vychází

  Jurský svět

   

  Našel způsob jak, žít svůj sen. Bylo to tedy jenom o štěstí?

  Štěstí při něm stálo, ale nemuselo. Musel ho sám k sobě přivolat, polapit ho a už ho nepustit.

   

  Cesta ke snu i příběh je plný silné vůle a odhodlání. Pavel nám ukázal, že touha a důvěra v dosažení cílů zvítězí nad systémem. Odrážel se od stěny ke stěně v bludišti života. Ale pamatoval si, že úspěch v životě není slepý. Všichni to známe - Když něco chceš, musíš si za tím jít.

   

   

   

  9 rad, které vedly Pavla k cíli a ke splění snu

   

  Naslouchejte srdci,

   

  Jednal jsem srdcem a ne rozumem, který mi od začátku evidentně chyběl.

  Vím, že jednat srdcem a ne rozumem zní jako obrovské klišé. Ale je to opravdu pravda.

   

  pamatujte: nic není zadarmo,

  Pro splnění snu se musí tvrdě makat, konkurence je tvrdá. Nic není zadarmo, ale to, co po tom všem přijde, je k nezaplacení.

   

  věřte v neuvěřitelné,

  Aniž byste sami sebe vyprovokovali k věcem, které jsou ze začátku k neuvěření, nikdy se nedostanete tam, kam vás vaše srdce táhne.

   

  odlište se,

  If you are lucky enough to be different didn´t ever change.

  Nikdo se na konci nebude ptát, kolik přešlapů jsi v angličtině udělal. Každý bude chtít jen vědět, jestli jsi závěrečnou zkouškou prošel. A tak víc než kdy jindy, musíš zlomit lenost a zbytku se vyrovnat intenzivní prací.

   

   

  work hard play hard,

  Pokud tvrdě pracujete, musíte se naučit tvrdě odpočívat.

   

  dělejte něco navíc,

  Jeho obrovský zájem o práci ho dostal tam, kde teď je.

  Něco navíc - i z toho může člověk něco získat

   

  učte se za pochodu,

   

  smiřte se s tím, že zkratky neexistují,

  Vše ukáže až čas. Pedál až na zem. Plnou parou vpřed. Napnout plachty. Nevzdávat se

   

  cesta je cíl.