„Věnujte pozornost, vrátí se vám to.“ Petr Kadlec

 • 19.04.2017 15:04

 • Petr Grenar

 • Proč pozornost rychle ztrácíme a jak svému mozku říci, že teď bude pracovat tak, jak potřebujeme my? Co je to pozornost? Jak funguje? Jak ji udržet? Jak se soustředit?  

   

  Petr Kadlec nám přiblíží jak co nejlépe a efektivně vstřebávat důležité a cenné informace.

   

   

   

  Naše pozornost úzce souvisí s vnímáním a vnímání se smysly. Naše smysly za pouhou jednu sekundu přijimají 1GB informací, zpracují ovšem jen desítky bitů.

   

  Vraťme se o krok zpátky ... Co je vlastně pozornost? Pozornost je psychická funkce sloužící k tomu, abychom se nezbláznili z toho kvanta podnětů, které jsou všude kolem nás. Pozornost slouží k tomu, abychom byli schopni vybrat jen ty informace, které jsou pro nás podstatné a důležité. Pozornost je sítem pro naši paměť. Pozornost je výběr, zaměření, soustředění.

   

   

   

  Co umí naši pozornost strhnout a co ji naopak ruší?

  Dnešní svět se však vyznačuje obrovskou dynamikou, strhující rychlostí a neuvěřitelným množstvím podnětů, které na nás působí.

  Naši pozornost v tomto prostředí upoutává novost, neočekávanost, originalita a nápaditost. 

  Naopak naši pozornost rozptyluje oslabuje plno zdrojů vyrušení – únava, vibrující telefon, nový mail, aktualizace sociálních sítí, pípnutí zprávy na messengeru atd. Zařízení, přístroje a technologie mají sloužit nám, ne my jim. Například při učení je velmi důležité zaměřit pozornost na jednom určitém podnětu a nenechat se rozptýlit. Udržet soustředěnost v prostředí rostoucího informačního přetížení není hračka. Pozornost je potřeba trénovat podobně jako sval, jinak slábne. S pozorností si můžeme hrát, můžeme ji velmi pohotově měnit a tím tedy soustředit svou pozornost jinam.

   

  „Pozornost se stává nedostatkovým zbožím.

  Pozor. Pozornost není jen o holém vstřebávání informací. Pozornost je také o komunikaci, o empatii a o budování vztahů. Pokud dokážete svou plnou pozornost v dané chvíli věnovat lidem okolo sebe, svým obchodním partnerům, kolegům v práci, zaměstnancům, vašim blízkým a rodině. Zjistíte, že TO, co díky pozornosti získáte, vám přinese mnohem více, než byste čekali.

   

  Vaše pozornost je vzácná.

  Pozornost je dar. Věnujte jim jen tomu, a pouze těm, kteří si ji opravdu zaslouží.