Máte GRIT?

 • 19.04.2017 15:04

 • Petr Grenar

 • Ve vzdělávání je tou jedinou věcí, kterou umíme nejlépe měřit IQ. Ale co když to jak si vedeme ve škole, v práci, v životě závisí na více věcech, než jen na schopnosti učit se snadno a rychle?

   

  Je potřeba abychom vzdělávání, studenty i proces učení začali chápat a pokusili se mu porozumět z motivační i psychologické perspektivy.

   

  Americká psycholožka Angela Lee Duckworthová si ve své studii kladla otázku: Kdo je úspěšný a proč? Co je ukazatelem úspěchu? Nebylo to ani IQ, ani sociální inteligence a ani fyzická kondice. Byl to grit.  

  Vědci konstatují, že právě grit je ukazatelem úspěchu. Podle americké Angely Lee Duckworthové lze grit chápat jako osobnostní rys, jako  „houževnatost, odhodlání, vytrvalost, nadšení a vášeň pro dlouhodobé cíle.

   

   

   

  Věřte, nevěřte grit znal i řecký filosof Aristoteles, který řadil houževnatost, výdrž a neústupnost mezi ty nejhodnotnější ctnosti.

   

  Grit je tou tajnou ingrediencí, kterou se odlišíte od zbytku. Grit je ukazatelem úspěchu.

  Grit je odolnost, odvaha, svědomitost, úsilí i vášeň.

  Grit je houževnatost, odhodlání, vytrvalost, nadšení a vášeň pro dlouhodobé cíle. 

   

  Pokud se budete bát zkoušet nové věci, probádávat neprobádané a dělat něco jinak než ostatní, brzy začnete zaostávat za těmi, kteří se toho nebojí. Zvolte si svůj vlastní směr, vydejte se novou jinou cestou. Odvahu lze připodobnit ke svalu, který roste, když děláme odvážné věci, a krní, když sedíme ustrašeně v koutě.

   

  Pojem svědomitost uveďme na pravou míru.  Podle mne v sobě obsahuje spolehlivost, odpovědnost, upřímnost, schopnost sebereflexe. Jedná se o svědomitou a neúnavnou práci a snahu vykonat, cokoliv, jak nejlépe můžeme. Je to neúnavný tah na branku. Je to 100% úsilí a snaha. Aby však takové úsilí dlouhodobě vydrželo, musí mít svůj cíl. Cíl určuje směr, hodnotu a smysl. Vůči cíli musíte být zodpovědní. Cíl je vašim nejsilnějším zdrojem vnitřní motivace. Cíl, chtíč a to nejlepší, co umíme podněcuje, zápal, odvahu, výdrž … tj. grit.

   

   

   

   

   

  My lidé nejsme dokonalí. Jsme dokonale nedokonalí. I když máte grit budete dělat chyby. Jak se však chybami poprat? Jak se s nimi vyrovnat? Jak se k nim postavit?

   

  Naučte se vnímat chyby jako skutečně přínosné záležitosti. Neúspěch je zásadní, selhání je úspěch, chyba rovná se potenciál ke zlepšení. Pocit studu či strach ze selhání vnímejte jako energetickou bombu motivující k dalšímu snažení a pokusům. V úspěchu i v porážce lze nalézt cennou lekci.

   

   

  Nebojte se dělat chyby

   

  Když se vám něco nepodaří nebo v něčem selžete neztrácejte příliš mnoho času bědováním a lamentováním, neobviňujte se. Nezdar není permanentní je to dočasným stav, je to stránka v knize. Berte chybu jako vzdělávací zkušenost. Francouzský ekonom a vizionářský Jean Monnet říká: Považuji každou porážku za příležitost.

   

  Zkuste na chyby reagovat pozitivně. Vím, že to může znít absurdně, ale zkuste se z nich radovat. Vaše chyby mají obrovskou sílu. Emocionální prožitek chyby je silný a kdo v něm najde zalíbení, má obrovský potenciál a šanci uspět.  Dvě rady na závěr.

  1. Věřte, že je důležité dělat chyby, ještě důležitější však je poučit se z nich.
  2. „Nejlepší je učit se z vlastních úspěchů a cizích chyb.“ Dalibor Děděk.