Jak sestavit hvězdný tým? To vám poradí globální stratég a kouč Jan Mühlfeit

 • 19.04.2017 15:04

 • Petr Grenar

 • „Jediná konstanta je neustálá změna." Tímto mottem zahajuje Jan Mühlfeit svou přednášku. Rychlost dnešní doby je charakteristická a pulzující. Kdo se jí umí přizpůsobit a nebrání se změnám, má z části vyhráno. Pro naši cestu, je přijetí změny jako faktu naprosto rozhodující. Je to právě ten podnět, co nás dělá lepšími, silnějšími, zkušenějšími.

   

  Důležité je si uvědomit tu skutečnost, že se nemusí nutně měnit to, co se dělá, nýbrž to, jak se to dělá, a jaká je naše reakce na změny samotné, jaký je náš postoj k nim.

   

    

  Ve své přednášce se Jan Muhlfeit zaměřil z velké části na pozitivní leadership, který je založen na posilování silných stránek. Zaměřte se na ně a půjdete raketově nahoru, přímo ke hvězdám.

   

  „Lidé jsou to nejdůležitější, co máme, to ostatní je komodita.“

   

  Hvězdné mužstvo nerovná se automaticky hvězdný hráč. Sílu vidí Jan Mühlfeit právě v týmu jako takovém. Uvědomme si, že každý tým je tak silný, jaký je jeho nejslabší článek. Můžete mít v týmu hvězdné dříče, naprosté špičky, ale pokud v něm zároveň máte jednotlivce, kteří nesdílí společné hodnoty, vždy vám to může podřezat větev pod nohama. Každý z nás je v něčem horší a v nečem exceluje. Rozhodující je najít to, v čem jsme dobří a makat na tom.

   

   

  „Když spojíte individuální potenciál lidí a dáte tyto osoby dohromady, výsledkem bude hvězdný tým.“

   

  Jan Mühlfeit ukázal jednoduchý návod, jak své lidi můžete motivovat k lepším výsledkům. Klíčem k dream týmu je zaměřit se na silné stránky, na slabé se vykašlat, jednotlivce podporovat v jejich talentech a vést je k odpovědnosti a k neustálému zlepšování a orientovat se na výkon.

   

  „Svět je plný kopií, ale jen originály píší historii.“

   

   

  V závěru své přednášky jsme se pozastavili nad fenoménem dnešní doby – multitaskingem. Mnoho lidí se snaží stihnout vše, ale to je samozřejmě chiméra. Chceme být všude, sedíme na několika židlích zároveň. Je ale dokázáno, že když svou pozornost tříštíme mezi několik aktivit, trvá nám naše počínání mnohem déle. Dokonce zmiňuje, že při multitaskingu se nám snižuje IQ až o 10 %, což se může projevovat podobně jako bychom nespali třicet šest hodin. Mnohem efektivnější je koncentrovat se na danou činnost. Dnešní svět je plný informací, rušivých elementů a naší největší konkurenční výhodou je schopnost soustředit se, určit si priority, být disciplinovaní a dotahovat věci do konce.