„Umění dělat nic.“ Proč je to tak důležité? Odpoví Václav Dejčmar.

 • 19.04.2017 15:04

 • Petr Grenar

 • V životě člověka, obchodníka a nebo podnikatele nastávají okamžiky, kdy se ocitne tak nějak nikde. Člověk je v onu chvíli vyhnán ze své vyšlapané cesty, krčí se v koutě a nemá vůbec tušení co bude následovat. A nejspíš právě v ten moment vyplave na povrch jednoduchá, ač velmi náročná otázka...

   

  Kdo vlastně jsem? Kým jsem?

  Václav Dejčmar se během své přednášky na konferenci Glorious 2016, ponořil do skutečně nelehkého úkolu. Zjistit, co je to úspěch.

   

  Každý člověk, ať už mladý a začínající nebo zkušený a ostřílený podnikatel, má odlišné představy. Představy o sobě samém, o tom čeho chce v životě dosáhnout, o úspěchu — o vnímání onoho sladkého ovoce, pramenícího z jeho činů.

   

  Jak je to možné? Jak je možná taková rozdílnost, taková rozmanitost? Není přece úspěch vždy prostě úspěch? Není to snad pořád to samé — více peněz, více firem, více kontaktů?

   

   

  Dejčmar tato mylná přesvědčení razantně odmítá jednoznačným tvrzením:

  Úspěch znamená pro každého něco jiného.

   

  Jedno je tedy jisté! Úspěch je relativní, má i relativní hodnotu a každý z nás dílčím úspěchům připisuje jinou vzácnost. Úspěch a samotný pocit z úspěchu v mnoha ohledech vyčíslit nelze. Nelze vyjádřit dokonce ani v cenách.

   

  Koneckonců, peníze asi opravdu nejsou v životě to nejdůležitější. Proto například pokládá zkušený podnikatel za svůj úspěch čas, který stráví s rodinou. Láska, priority, hodnoty, to je to, co v životě hraje prim. Lidské hodnoty jsou jakýmsi zrcadlem našich snů a vztahů. A je jen správně, pokud se člověk či obchodník v těžké situaci obrátí ke svým vlastním hodnotám a základním kamenům života. Díky nim je totiž člověk schopen najít odpověď na otázku — Kdo vlastně jsem?

  I zastavit se je důležité.

  Skutečným paradoxem, který Václav Dejčmar vnesl do své přednášky, je umění nečinnosti. Umění nedělat nic.

   

  Nečinnost je obávaným nepřítelem číslo jedna pro každého podnikatele. Tak proč je důležité někdy se zastavit?

   

  Na naší cestě k cílům, snům, úspěchům se obvykle totiž tolik ženeme, že občas ono nicnedělání je nutné. Na to “se zastavit” zapomínáme. A přitom je občasné nicnedělání užitečné. Je to okamžik, ve kterém nám něco napoví co čekat, kam se dál vydat a kam vykročit.

   

  Naučte se být sami.

  Samota je skrytým klíčem k bráně, k nalezení sebe sama. Pomáhá nám uvědomit si, co vlastně onen úspěch pro nás znamená. Samota, ticho a klid, prostor ztišit se a vnímat vlastní myšlenky — působí jako antidepresivum v neustálem běhu, ve kterém podnikatel neustále žije.

   

   

  Krásnou ukázkou toho, jak je důležité věnovat se sobě samému, je tento Dejčmarův výrok.

  Bojíme se investovat peníze, ale pozornost rozdáváme.

   

  Mnoho lidí, žije v domnění, že jejich pozornost vyžaduje převážně okolní svět. Na to, aby člověk pochopil úspěch, musí však pozornost obrátit přímo na sebe. Až tehdy totiž dokáže krystalizovat své touhy a cíle, které ho udělají štastným a spokojeným.

   

   

  Jaká je tedy odpověď na otázku, co je úspěch a jak člověk dokáže najít cestu k sobě samému?

  Žádný univerzální klíč neexistuje. Občas není potřeba nic víc, než se na chvíli zastavit. Nebo jiným způsobem narušit stereotyp, ve kterém žijeme. Významně tomu pomáhají chvíle ticha. Klid, pokoj a čas na uspořádání si myšlenek je jakousi světelnou křižovatkou, která dokáže člověku napovědět, jakým směrem se má dále ubírat, kam se má vydat a kam směřovat.

   

  A co je cílem cesty?

  Ať už směřují lidské cesty a životy kamkoliv, ať už je člověk podnikatelem, profesorem či zedníkem, všechny cíle tvoří ty stejné základní kameny — štěstí a spokojenost.

   

     

    

   

  Max Dužek