„Dokud máma funí, tak zůstanu u ní.“ To nejlepší od Jaroslava Homolky.

 • 19.04.2017 15:04

 • Petr Grenar

 • „Musíte v sobě probudit predátora,“ razantně vyzývá Jaroslav Homolka.

  Jistě tyto pocity znáte. Chvíle, kdy se ocitnete v úzkých. Kdy nevíte, jak dál. Krčíte se v tmavém koutě, ze kterého není zdánlivě úniku. Zmocňuje se vás pocit, že teď už jen zbývá čekat na zázrak, na vysvobození.

  Takové pocity vás na cestě k úspěchu jistě neminou. Na cestě úspěchu, za vítězstvím a za sladkou odměnou se vždy skrývá i bezmoc, strach, neštěstí a krize. I z toho se však dá těžit, tvrdí Homolka.

   

  Jenže jak se z onoho kouta a zdánlivě bezvýchodné situace dostat?

  Strach je zároveň vašim přítelem. Kdo zažil opravdový strach, nemá problém s kuráží. Pokud ho zažijeme a překonáme ho, ukáže nám, že jsme silnější než on. Už nebudeme mít probém s kuráží. Nejlepší motivací je muset chtít, protože jinak platí - „Dokud máma funí, tak zůstanu u ní.

  „Dokud máma funí, tak zůstanu u ní.“

   

  V každém z nás je predátor, každý umí bojovat. Otázkou je jen, jak bojuje, dodává Homolka. Právě tento úhel pohledu je jeho specialitou. Jeho úkolem je predátory v nás kultivovat. I v boji je žádoucí myslet na vychování. „Slušnost vás nezabije.“

   

   

  Predátora neovládá ani strach ani emoce. Zmítá se v něm pocit neustálé nespokojenosti, vysvětluje Homolka. Nestačí mu to, co má, chce vždy víc. Proti nelibosti bojuje prostednictvím svých akcí i činů. Mění nespokojenost  

  ve spokojenost.

   

  Podle Homolky se každý predátor pyšní několika důležitými kvalitami — sebedisciplínou, vytrvalostí, odvahou, odhodláním, zodpovědností, spolehlivostí a motivací.  

   

  Sebedisciplínu a vytrvalost považuje za klíčové kvality. Motivaci podpírají tři základní pilíře: prvním je zájem, tím druhým jsou schopnosti (získané výcvikem nebo tréninkem) a třetím kamenem jsou ambice.  Bez ctižádosti si totiž jen hrajeme.  Život není hra. Život je boj.

   

   

  Jste vítěz, nevítěz nebo poražený?

  Homolka trvdí, že každý z nás patří do jedné z těchto tří kategorií:

  1. 3-5 %  lidí se řadí do kategorie — Vítězové.

  Jak je poznat? Těmto lidem jednoduše stačí zadat cíl, pro jehož splnění mají předpoklady a nechat je vyhrát. Nepřekážejte jim — oni si to vítězství urvou samy.

  2. Většina populace, tedy až 60 % se řadí do skupiny Nevítězové.

  Tito lidé k sobě potřebují někoho/něco dalšího. Ať už sparring partnera, trenéra, kamaráda, rádce či mentora nebo oganizační systém. Systém, který je vyhrát donutí. U této skupiny je možné v nich probudit srdce dravce, povzbudit je v k honbě za vítězstvím, dodává Homolka.  

  3. 35 % jsou Dopředu poražení

  Takzvaně preventivně poražení.  

  Predátor v nich je submisivní a pasivní. My ostatní máme přirozené instinkty, jakousi tendenci jim neustále pomáhat. Poražení se nechtějí rozvíjet. Nechtějí rozvíjet své scpnosti. Chtějí změnit své okolí, tak aby jim jejich schopnosti stačily, vysvětluje Homolka.

   

   

  Dnešní doba vychovává lidi k vítězství. Je ovšem důležité naučit se i prohrávat. Prohry i chyby jsou mocní učitelé. Homolka tvrdí, že právě chyby, nezdary a prohry nás učí  mobilizovat síly, vzchopit se a jit to zkusit znovu a lépe s vědomím, že to nemusí stačit.

   

  Homolka o sobě tvrdí: „Nejsem idealista, nejsem stoupenec pozitivního myšlení. Jsem realista. Vím, že něco je za něco. Vím že za nic nemohu dostat víc. Vím, že to ze začátku bolí.“ Sám sebe nenazývá koučem. Nazývá se sparringem — člověkem, který dělá VŠE pro to, aby člověk uspěl.

  Tedy i to dobré i to zlé. Nepomáhá lidem, jen jim radí. Ani vy nepomáhejte lidem, říká Homolka. Protože pokud jim pomáháte, stávají se na vás závislými. Nepomáhejte lidem, podpořte je.. Ostatním raďte, budťe jim oporou, učte je a podpořte je. Staré čínské přísloví říká: Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na jeden den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život. Dává vám to smysl?

   

   

  Predátor ví, že vítězství je jen okamžik. Ví, že neúspěch neexistuje. Existuje jen výsledek. A výsledky, jak pokračuje Homolka můžeme měřit a tudíž je můžeme vylepšovat. Až tedy příště zvítězíte, nespokojte se s tím. Makejte na tom, aby jste co nejdříve zvítězili znovu.